Tetraploid: Olyan sejt vagy egyed, mely 4 genomot tartalmaz sejtmagvanként.
Tetraszóm: Az aneuploidia egyik formája. A sejt vagy egyed genomjában egy kromoszóma 4 kópiában van jelen (2n+2).
Ti-plazmid: Az Agrobacterium tumefaciens sejtekben található, tumor undukáló (Ti) megaplazmid (200 kb), melynek egy része az ún. T-DNS a növényi sejtmag DNS-be integrálódhat. A génsebészeti célra specifikusan átalakított Ti-plazmid a géntranszfer leggyakrabban használt transzformációs vektora növényekben.
Tiszta vonal: Genetikailag homozigótának tekinthető egyedek csoportja, melyek egymással keresztezve ugyan azt a fenotípust adják az utódokban, hasadás elvileg nincs.
Tompa végű DNS: Restrikciós endonukleázzal mind a két szálon azonos magasságban hasított DNS molekula.
Totipotencia: A sejtek bizonyos típusainak az a képessége, hogy az ontogenezis kiinduló sejtjei legyenek és belőlük egy új szervezet alakuljon ki.
Topoizomeráz: Olyan enzimek, amelyek a DNS harmadlagos szerkezetét változtatják meg anélkül, hogy ez az elsődleges-, illetve a másodlagos szerkezetet érintené.
Transzdukció: A gének bakteriofágok által közvetített átvitele (rekombináció) egyik baktériumsejtből a másikba.
Transzformáció: A bakteriális rekombináció egyik típusa. A recipiens (befogadó) sejt örökletes információjának megváltoztatása a donor sejtből átvitt DNS-el.
Transzgénikus: Olyan sejt, szövet vagy szervezet, melynek genomjába idegen (donor) gén integrálódott.
Transzgresszió: Különböző szülők utódai (hibrid) a második vagy későbbi nemzedékben is felülmúlják a szülőket (F1-fölény megőrzése a későbbi nemzedékekben).
Transzkripció: A DNS-bázis sorrendjében lévő információ átvitele az RNS bázis sorrendjébe.
Transzláció: Azt a folyamatot jelöli, mely során a riboszómák felületén az mRNS nukleotid sorrendjének (kodon) megfelelő aminósav sorrendű fehérje szintetizálódik. A szintézis iránya az mRNS-en 5’-3’.
Transzlokáció: Olyan kromoszóma szerkezeti módosulás, melynek eredményeként kromoszóma szegmentumok egymáshoz viszonyított helyzete megváltozik. Előfordulhat egy kromoszómán belül és különböző kromoszómák között.
Transzpozíció: DNS szakaszok kivágódása a DNS molekulából és beépülése a genom egy másik helyére. A folyamathoz szükség van az elem két végén fordítva ismétlődő szekvenciákra - melyek homológok a genom hasonló szekvenciáival -, valamint enzimfehérjére (transzpozáz), mely az elem palindrom szekvenciájában vág.
Transzpozon: Mozgékony genetikai elem, mely a transzpozícióhoz szükséges információkon kívül további géneket (pl. rezisztencia) is tartalmaz. Általában 2 kb-nál hosszabb.
Transzverzió: Egy purin bázis helyett pirimidin, vagy pirimidin helyett purinbázis épül a DNS láncba.
Tranzició: Pirimidinbázisok helyettesítése egy másik pirimidinnel vagy purin helyettesítése egy másik purinbázissal.
Tranzit peptid (fehérje): Célbajuttató fehérje. Az eukariótákban az mRNS gyakran hosszabb fehérjét kódol, mint ami a struktúrgénből következne. Az eltérést az 5’ tranzit fehérjék okozzák, melyek speciális membránfelismerő képessége teszi lehetővé, hogy a kész enzimfehérje a működési helyére, pl. kloroplasztisz, mitokondrium, stb. eljusson.
Triplet: A genetikai kód egysége. Három, egymást követő nukleotidbázis, amely egy aminosavat, illetve lánckezdést vagy befejezést kódol.
Triszóm: Sejt vagy egyed, melynek genomjában az egyik kromoszóma három kópiában van jelen (2n+1).
tRNS: Transzfer RNS, az aminosavakat szállítja és felismeri a mRNS kódonját.
Ugráló gének: (mozgékony genetikai elemek) lásd. inszerciós elemek, transzpozon.
Univalens: Pár nélküli kromoszóma.
Vad típus: A gén eredeti formája, amely a természetes populációban a leggyakoribb.
Variábilitás (változékonyság): Az örökítő anyagnak az a sajátsága, hogy nagyfokú stabilitása ellenére képes megváltozni (mutáció, rekombináció). A genetikai változékonyság az evolúció és az élővilág változatosságának az alapja.
Vektor: 1.) DNS szekvenciák klónozására, illetve génátvitelre használt bakteriális eredetű plazmid. 2.) Hagyományos értelemben vektoroknak nevezzük a vírusokat terjesztő különböző fajokat (pl. levéltetű) is.
Vezető (leader) szekvencia: Az mRNS 5’ végétől az első struktúrgén kódjának kezdetéig terjedő, változó hosszúságú (10-100 bp) szakasz. A riboszómák mRNS-hez kapcsolódását segítik elő.
Virion: Teljes, fertőzőképes vírus, mely a burokfehérjébe (capsid) csomagolva a vírus genomot (DNS vagy RNS) is tartalmazza.
Viroid: Fehérjeburok nélküli (csupasz) 250-370 bp hosszúságú, egyszálas RNS molekula. Önálló replikációra képes, betegséget válthat ki.
Visszacsatolásos (Feedback) szabályozás: A szintetikus anyagcsereút egy későbbi terméke (többnyire végterméke) gátolja a szintézis korábbi lépését.
Visszakeresztezés: Az utód keresztezése valamelyik szülőével azonos genotípusú egyeddel.
Vonal: A növények vagy állatok egy elkülönítetten szaporított és/vagy szelektált csoportja, mely az adott fajta más egyedeitől mind fenotípusában, mind genotípusában eltér. A fajtánál szűkebb kategória. A szakirodalom a vonal és törzs fogalmakat többnyire azonos értelemben használja.
W-kromoszóma: Ivari kromoszóma elnevezése a női heterogamétás taxonokban (pl. madarak, halak, lepkék). A ZW heterogamétás egyed a nőivarú.
Western hibridizáció (fehérje azonosítás): Egy fehérje (mint antigén) és az arra specifikus antitest (jelzett) hibridizációja. Ezzel bizonyítható a keresett fehérje jelenléte.
X-kromoszóma: Az ivari kromoszóma elnevezése a hím heterogamétás (XY) ivarmeghatározási rendszerekben. Ezekben a női ivar a homogamétás (XX).
x: Alap-kromoszómaszám, a fajra jellemző kromoszómák egy sorozata (ld.: genom).
Xénia: Az apai gének kifejeződése az endospermiumban a megtermékenyítést követően.
Y-kromoszóma: Az ivari kromoszóma elnevezése a hím heterogamétás (XY) taxonokban. Az XY heterogamétás egyed a hímivarú.
Z-kromoszóma: Ivari kromoszóma elnevezése a női heterogamétás (ZW) ivarmeghatározási rendszerekben. Ezekben a hímivar (ZZ) a homogamétás.
Zárt genetikai program: Az állatoknak a környezettől független öröklött magatartása. Egy adott magatartásforma teljes kifejlődéséhez szükséges valamennyi lényeges információ a génekben található.
Zigóta-letalitás: Az ivarsejtek működését nem zavaró, de a zigótában vagy az embrióban letális hatású genetikai tényező.
Zigóta (csírasejt): Különböző nemű ivarsejtek (gaméták) egyesüléséből keletkező totipotens sejt, amely új egyed fejlődésének kezdetét és a genetika fogalomszedet végét jelenti.